A levendula manapság egyre népszerűbb, jótékony hatásainak köszönhetően. Olvasd el legújabb cikkünket a levenduláról.
Levendula ültetvények kis hazánkban
Utazásaink során egyre gyakrabban találkozunk levendula mezőkkel, amelyek pompázatos színükkel átfestik a természetet, s a levegőben kellemes illatot árasztanak. A levendula mező hihetetlenül látványos, illatos, ha pedig csak egy szál virágot veszünk kézbe, gyönyörködhetünk az apró kecses virágokban, melyek örvökben rendeződve lila, kék, rózsaszín, vagy ritkán sárgás színekben pompáznak.
Hazánk különböző tájain vannak kisebb- nagyobb ültetvények, köztük a legismertebbek a Balaton-felvidéken, főképp a Tihanyi-félszigeten. A közönséges levendula (Lavandula Angustifolia) 1920-ban került Magyarországra, a Tihanyi-félszigetre és elsősorban a kolostorokban termesztették. Egészen pontosan amikor Bittera Gyula egy, a tihanyi apatságtól bérelt területre Franciaországból hozott szaporítóanyag segítségével telepített levendulát. A lavandinnak is nevezett angol levendula a közönséges levendula és a széles levelű levendula (Lavandula Latifolia) keveréke. Ez volt az első olyan ültetvény, amelyet elsősorban ipari célokra telepítettek. Az éghajlat, a déli fekvés és a vulkáni alapkőzet kiváló körülmény a levendula termesztéséhez. Pannonhalmán, a bencés apátság tövében, a rend gyógynövénykertészetében a 18. század óta termesztik az angol vagy provánszi (francia) levendulát (Lavandula Intermedia). Manapság sok turista keresi fel ezeket az ültetvényeket virágzáskor, hogy illatos levendulával és különböző levendula termékekkel, szörppel, kézműves szappannal, illóolajjal megrakottan térjenek haza.
Levendula fajtái és felhasználása
A világban számos, különböző levendula fajta ismert, a legelterjedtebb és legnépszerűbb közülük az angol levendula (Lavandula Intermedia) és a francia levendula (Lavandula Angustifolia). A levendula hazánkban télálló növényként ismert, bár eredetileg a mediterrán éghajlat növénye volt, de igen jól asszimilálódott. Alacsony bokrokat nevel, melyek rendszeres metszés, gondozás, kapálás hatására akár 20-25 évig is élhetnek. Ültetésénél legfontosabb szempont, hogy meleg, napos helyre kerüljön, a szélsőséges talajtípusokat kevésbé kedveli. A lavandin, vagy angol levendula a keskenylevelű francia levendulához képest kevésbé fagytűrő, nagyobb bokorrá fejlődik és sokkal több virágzatot fejleszt. A virágzása kifejezetten gazdag, a virágszín fajtától függően halvány lilás-kéktől a fehérig terjed.
Napjainkban újra felfedezték a levendulát, amely az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt gyógy-, fűszer- és dísznövény. A levendulának elsősorban az illóolaját használhatjuk fel: az olajat főként a francia levendula virágjából, gőzdesztillációval nyerik ki. Angol levendulából is készítenek illóolajat, olaja kevésbé értékes – lényegesen kisebb az észtertartalma, ugyanakkor magasabb a linalool és kámfor tartalma. A két fajta illatában is különbözik: az angol levendula illata klasszikus, erősebb, a francia parfümösebb, „nőiesebb” illatot áraszt.
Különböző kozmetikumokban gyakran szerepel alapanyagaként, a természetgyógyászatban és az aromaterápiában szinte alapvető a levendula illóolaj használata.
A levendulaolaj jótékony hatásai
- csökkenti az érzelmi stresszt, migrén esetén enyhíti a görcsös fájdalmat,
- antidepresszáns hatású, kellemesen nyugtat, ellazít,
- segít a relaxálásban, a meditálásban,
- idegnyugtató és izomlazító hatású,
- idegesség, feszültség esetén ajánlott aromaterápiás masszázs, masszázs esetén a levendula illóolajat minden esetben hígítsd alapolajjal (szőlőmagolaj, olívaolaj, jojobaolaj)
- segít elalvás előtt megnyugodni és elengedni a nap fáradalmai okozta feszültséget,
- rendkívül jó hatással van bőrünk egészségére,
- segít szabályozni a bőr faggyútermelését. s gyorsan, látványosan csökkenti a pattanásokat,
- viszkető bőr kellemetlen tüneteit enyhíti,
- rovar csípésekre kevés alapolajjal keverve hatásos, gyorsítja a csípés gyógyulását,
- antibakteriális hatásának köszönhetően fertőtleníti is a bőrfelületet
- alapolajjal hígítva hajpakoláskén ragyogóbbá teszi a hajszálakat, serkenti a hajnövekedést, erősíti a hajhagymákat, tisztítja a zsíros fejbőrt és segít a korpásodás megszüntetésében,
- enyhíti az izomhúzódás okozta kellemetlen tüneteket,
- megfáradt, elnehezült lábat is felfrissíti, lábfürdőként is alkalmazható,
- serkenti az erek működését, ellazítja az izmokat,
- stressz alapú fejfájás, migrén esetén gyorsan enyhíti a görcsös fájdalmakat
- masszázsolaja által enyhíthetőek a menstruációs görcsök
- csökkenti a körömgombásodást és a bőr gombás betegségeinek tüneteit
- természetes rovarriasztóként is használható, mert a kisebb rovarok nem szeretik a levendula illatát.
- lakásillatosítóként is használhatjuk: olaj és desztillált víz keverésével olyan természetes alapanyagú lakásillatosítót kapunk, melyet a lakásban permetezve sokáig érezhetjük frissítő illatát és jótékony aromaterápiás hatását.
A levendulaolaj használatának lehetőségei
- párologtatáshoz: elektromos diffúzorban vagy kerámia párologtatóban: mindkét esetben egy kevés vízzel hígítva
- masszázshoz: minden esetben keverjük bázisolajjal, töményen használni nem javasolt
- szaunaolajként: a 100 %-os illóolaj szaunaolajként is használható illetve illatpermet is készíthet
- fürdőolajként: fürdővízbe csepegtetve vagy fürdősó használatakor a fürdősóra cseppentve