Illóolajokkal a nátha ellen

Illóolajokkal a nátha ellen
Szinte mindenki ismeri a nátha, megfázás tüneteit, évente akár többször is átesünk rajta. Amikor fáj a torkunk, köhögünk, tüsszögünk és eldugul az orrunk, sokszor nehezen viseljük a tüneteket és úgy érezzük, gyengéd, szerető gondoskodásra van szükségünk.
Vannak, akik nehezen viselik a betegséget, mások pedig kevésbé vesznek róla tudomást, házi gyógymódokkal igyekeznek túljutni rajta. (Mi például a finom házi tyúkhúslevesre esküszünk, csigatésztával :) Megfázás, nátha ellen a hagyományos gyógymódok mellett érdemes kipróbálni az illóolajok erejét is. Az illóolajok nagyon finoman, mégis rendkívül hatékonyan fejtik ki jótékony hatásukat a nátha ellen, miközben az egész lakásban finom illatot árasztanak. Segítségükkel nemcsak megelőzhetünk bizonyos fertőzéseket és betegségeket, de a betegségek lefolyását is felgyorsíthatjuk.
Nézzük, milyen aromaterápiás illóolajokkal és milyen módszerekkel vehetjük fel hatékonyan a küzdelmet a nátha ellen:
Eukaliptusz olaja
Az eukaliptusz illóolaj képes csökkenteni a nyálkahártya duzzanatát, ezért egyike a legjobb szereknek a megfázás tüneteinek kezelésében. Az inhaláláshoz forraljunk fel egy liter vizet, öntsük egy edénybe, majd csepegtessünk bele 10-12 csepp illóolajat és egy törülközőt a fejünkre borítva hajoljunk fölé - a belélegzett gőzök nemcsak az aromaterápia erejével gyógyítanak, de megfelelően nedvesen is tartják a légutakat. Az inhalálás hozzájárul a gyulladt légutak fertőtlenítéséhez, így a torokfájás enyhítésében is fontos szerepet kap. Ami igen fontos, hogy mindezt természetes módon, káros vegyi anyagok, és azok ártalmas mellékhatásai nélkül teszi. Mivel az eukaliptusz lázcsillapító hatású is, hasznos a láz féken tartására. Keverjünk össze 15 csepp eukaliptuszolajat 5 csepp borsmentaolajjal, majd adjunk a keverékhez fél csésze vizet. A keveréket permetezzük a testünkre 1-2 óránként, amíg a lázunk lemegy. Ha kerámia párologtatóba a felső tálcába vizet töltünk, ebbe 3-4 csepp eukaliptusz illóolajat töltünk az alsó tálcában égő mécses hőjének hatására az eukaliptusz illóolaj anyaga kellemes, friss, tisztító illatú levegőt varázsol. Párologtathatunk elektromos diffúzor segítségével is: vízzel telt tartályába cseppenthetjük az eukaliptuszolajat, majd legalább fél órán keresztül párologtassuk, hiszen az illóolajok egyik leghatékonyabb alkalmazási módja a levegőbe való porlasztásuk, így a belső terek levegőjét is tisztíthatjuk, fertőtleníthetjük. A diffúzor a gyerekszoba levegőjének illatosítására és fertőtlenítésére is kiválóan alkalmas.Készíthetünk aromaterápiás fürdőt, a meleg fürdővízhez eukaliptuszolajat cseppentve. A hő hatására az illóanyag a levegőbe jut, melyet azonnal belélegzünk, megkönnyítve ezzel a légzést, csökkentve az orrdugulást. A fájó izmokat is ellazíthatja, ráadásul a tiszta illóolajok a hangulatunkra is pozitív hatással vannak. Egy aromaterápiás kádfürdő a náthás időszakban igazi felüdülés a testnek és a léleknek egyaránt.
Borsmenta olaja
A másik csodaszer a borsmentaolaj, amely nem véletlenül a leggyakrabban használt illóolajok közé tartozik. A borsmentaolaj megfázás esetén, nátha ellen is jó szolgálatot tesz otthonunkban, antibakteriális, fertőzésellenes, fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatását számos alkalommal bizonyította. Inhalálj vele és kitisztítja a légutakat, segít a könnyebb légzésben,csökkenti az orrdugulást, antibakteriális hatásának köszönhetően enyhíti a megfázás tüneteit. Inhaláláshoz forralj fel kb. 1 liter vizet, öntsd át egy kisebb lapos edénybe, a vízbe cseppentsél 10-12 csepp borsmentaolajat, takaróval, törülközővel letakart fejjel legalább félórát tölts el a finom gőz belélegzésével. Vagy párologtass illóolajat diffúzorban, de minden esetben vízzel erősen hígítva, mert kis hígításban nagyon erős, tömény illatot ad, melyet nem mindenki visel jól. Hagyományos, kerámia párologtató használatánál a felső tálcába öntsünk vizet, majd ebbe cseppentsünk 3-4 csepp borsmentaolajat és a párologtató alsó tálcájába égő mécsest helyezzünk. Az átmelegedő vízben az illóolaj lassan párologni kezd, kellemes, tiszta és üde illatot teremt.
Az illóolajok nemcsak párologtatóban használhatóak a lakás illatosítására. Az illóolajat csepegtesd erre a célra fenntartott kis textilzsákokra, illatzsákokra és helyezd el az otthonod különböző pontjain, hogy a kellemes illat az egész lakást megtölthesse. A textilzsákok megtölthetők antibakteriális töltőanyaggal, gyógynövényekkel vagy a kettő tetszőleges arányú keverékével. Az ilyen kis zsákocskák vagy egyéb kis díszecskék átitathatók borsmenta illóolajjal, ráadásul nem csak az olajok jótékony hatását élvezhetjük a segítségükkel, de rendkívül dekoratívak is. Az illóolajat keverhetjük desztillált vízzel és egy kis permetező segítségével illatpermetet készíthetünk belőle. Az elkészült illatpermettel befújhatjuk a párnákat, textileket, sőt az ágyneműt is. Ezzel biztosíthatjuk az éjszaki könnyebb légzést, valamint a kellemetlen orrdugulás csökkenését.
Nátha ellen legkellemesebb egy finom aromaterápiás fürdő, a számunkra megfelelő illóolajjal.
Tipp: egy kád melegvízbe csepegtess borsmentaolajat egy kevés narancs illóolajjal megbolondítva, így kellemes, lazulós, élményben lehet részed, ráadásul segíti a könnyed légzést és az orr kidugulását is, fél órás fürdő után felfrissülve, megújulva szállsz ki a kádból. Ha nem rendelkezel fürdőkáddal, akkor javasolt a tusoló aljára egy textildarabot helyezni, melyet előzőleg átitatsz borsmentaolajjal, a tusolás gőzének köszönhetően a felszálló illóolajos pára nagyon kellemesen felfrissít.
Szegfűszeg olaj
A szegfűszeg olaja mindenki által ismert, hiszen a konyhában gyakran használjuk, édes, fűszeres illatát szeretjük. A szegfűszeg illóolaja élénkítő és frissítő hatásának köszönhetően legyőzi a krónikus fáradtság tüneteit, gyorsan enyhíti a stressz alapú görcsös fájdalmakat, segít ellazulni és fokozatosan megszünteti az erős fejfájást is. Az illóolajban található hatóanyagok a letapadt váladékot is segítenek feloldani. Antibakteriális hatásának köszönhetően a szegfűszegolaj gyakran használatos légúti megbetegedések esetén. Párologtathatjuk hagyományos kerámia párologtatóban, úgy, hogy a párologtató felső tálkájába vizet teszünk, és ebbe 3-4 csepp illóolajat cseppentünk. A melegítés hatására az illóolaj párologni kezd, és kellemes illattal tölti meg a helyiséget. Diffúzorban történő párologtatás esetén is hígítsuk vízzel az illóolajat. Nátha ellen az inhalálás ezen olaj esetében is eredményes módszer. Kb egy liter vizet forralva a vízbe 10-12 csepp szegfűszegolajat cseppentünk, az edény fölé hajolva fejünket letakarjuk egy törülközővel és legalább fél óráig gőzöljük arcunkat. Az orr nyálkahártyáján felszívódó illatanyagok segítenek fejfájás leküzdésében, kellemes közérzetet biztosítanak. Használhatjuk masszázsolajba keverve, ami egy újabb módszer a nátha ellen, ugyanakkor kellemes, kényeztető érzést, teljes testi ellazulást nyújt. A masszírozáshoz vagy használjunk már készre kevert masszázsolajat vagy elkészíthetjük a masszázsolajunkat mi magunk is: néhány csepp szegfűszegolajat egy evőkanálnyi alapolajjal összekeverjük és azt a mellkason körkörös mozdulatokkal a bőrbe masszírozzuk. Segít enyhíteni a megfázás tüneteit, csillapítja a köhögést, csökkenti az orrdugulást, és segítségével könnyebben átvészelhető a meghűlés.
Figyelem a borsmenta és az eukaliptusz olaját nem ajánlatos 6 év alatti gyermekeknél használni, sem várandósság ideje alatt vagy magas vérnyomás, asztma esetén. Fontos kihangsúlyozni, hogy az illóolajakat soha ne igyuk meg, kizárólag külső használatra javasolt.
A nálunk kapható masszázsolajok 100% tisztaságú illóolajokat tartalmaznak, szőlőmag alapolajban felhígítva. A masszázsolajat tovább nem szükséges hígítani, önmagában használható aromaterápiás masszázsra vagy fürdőolajként. Ügyeljünk arra, hogy tiszta tömény illóolajat nem szabad a bőrre kenni, mert irritációt okoz, minden esetben keverni kell alapolajjal vagy más néven bázisolajjal. A leggyakrabban használt és népszerű alapolajokat, mint például az argánolaj, szőlőmagolaj, ligetszépe olaj, megtalálod alapolaj kínálatunkban.