Masszázsolaj és bázisolaj
A masszázsolaj 100% tisztaságú illóolajakat tartalmaz, szőlőmag alapolajban felhígítva. A masszázsolajat tovább nem szükséges hígítani, önmagában használható aromaterápiás masszázsra vagy fürdőolajként.
Az illóolaj a magyarországi szabályozások értelmében gyógyszernek nem minősülő növényi készítmény, ezért belsőleg történő fogyasztása ellenjavallt.
Bázisolaj és masszázsolaj
A masszázsolaj vagy más néven bázisolaj, esetleg alapolaj vagy hordozóolaj az aromaterápiás masszázs egyik alapköve. Manapság egyre többen szeretnénk visszanyúlni a természetes alapanyagú termékekhez, és kerülni a vegyszereket és a kemikáliás termékeket a testápolás során is. A természetgyógyászok és az aromaterapeuták a kezdetektől fogva előszeretettel használják a gyógynövények természetes erejét a gyógykezelések során. Az Erinnia Aromaterápia webshopban kizárólag természetes alapanyagú, 100%-os tisztaságú illóolajokkal kevert masszázsolajat találhatsz. Minden masszázsolaj, amely a kínálatunkban szerepel, szőlőmagolajjal hígított tiszta illóolajkeverékek elegye.
Pontosan mi is az a masszázsolaj?
A masszázsolaj a gyógynövények magjából vagy szárából, esetleg leveléből, virágából hideg sajtolással vagy gőzdesztillációval kinyert olajok elegyéből kevert olaj. A gőzdesztillációs és a hideg sajtolásos technikának köszönhetően a kinyert olajok megtartják a növényben fellelhető jótékony hatású hatóanyagokat, így semmilyen kémiai reakció nem megy végbe az olajokban az előállításuk során, amely károsíthatná a hatóanyagok molekuláit.
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a 100%-os tisztaságú, esszenciális illóolajok önmagukban gyakran bőrirritáló hatásúak a töménységük miatt, éppen ezért ahhoz, hogy masszírozásra használhatóak legyenek, valamilyen bázisolajban szükséges hígítani. A bázisolajak legalább annyira közkedveltek, mint az illóolajjal bekevert aromaterápiás masszázsolajak, mert akár önmagukban is használhatók masszírozáshoz. A legnépszerűbb bázisolajok közé tartozik a szőlőmagolaj, az argánolaj, az olívaolaj és a kihagyhatatlan, méltán híres ligetszépeolaj. Bármelyik bázisolajat is választod, ügyelj arra, hogy a bőröd típusának megfelelő olajat kenj a bőrödre: ehhez segítségképp minden bázisolaj és masszázsolaj termékleírásánál informatív leírást találsz az adott olaj tulajdonságairól. Minden bázisolajra igaz, hogy igen gazdag vitaminokban, főképp E-vitaminban, illetőleg magas ásványianyag tartalommal rendelkeznek és zsírsavakat, valamint antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek segítenek megőrizni bőrünk egészségét.
Masszázsolajainkat és bázisolajainkat többféle módon is felviheted a bőrödre. Használhatsz különböző masszírozó görgőket, például ásványból készült arcgörgetőt, amely manapság újra fénykorát éli. Kínában már sok-sok évvel ezelőtt is hagyománya volt az ásványokból készült masszírozó kövek használatának, most pedig újra kipróbálhatjuk és megismerhetjük ezen ősrégi aromaterápiás praktikát. Az ásvány arcmasszírozó kövek és görgetők segítségével könnyen bemasszírozhatjuk az arcbőrünkbe a jótékony hatású bázisolajakat vagy a kiválasztott masszázsolajat, így a bőr mélyebb rétegeibe masszírozhatóak az olajok és ráadásul a görgető segítségével egyszerűen tudjuk stimulálni az arcbőr felszíne alatt futó hajszálereket, megőrizve ezzel bőrünk fiatalságát, puhaságát és bársonyosságát.
Az bázisolajokat és a at a legcélszerűbb közvetlenül fürdés után bemasszírozni a bőrbe. Mivel az olajok igen jó hidratáló hatásúak, hatékonyan megkötik a kellő mennyiségű vizet, miközben nem hagyják kiszáradni a bőrünket, érdemes az olajoknak ezt a tulajdonságát ügyesen kihasználni. Tehát a hidratálás akkor a leghatékonyabb, ha a kiválasztott olajat enyhén nedves bőrfelületre viszed fel. Az esti zuhanyzást vagy fürdést követő törölközés után ne hagyd teljesen megszáradni a bőröd, hanem amint lehet, vidd fel rá az olajat. Így a bőröd az enyhén nedves bőrfelületének köszönhetően könnyen és gyorsabban beszívja az olajat és könnyen megköti a zuhanyzás alatt a bőrbe beszívódó vizet a bőr mélyebb rétegeiben is.
Mit tudnak még az bázisolajaink?
Az bázisolajaink, de még a masszázsolajaink döntő többségére is igaz az, hogy nem csupán masszírozáshoz alkalmazhatóak, hanem fürdőolajként is! A kiválasztott olajból két-három teáskanálnyit cseppents a fürdővízbe és élvezd az aromaterápiás fürdőélményt! A vízbe cseppentett olajakat elsősorban nem az illatuk miatt szeretjük fürdőolajként használni, hanem jótékony hatásuk miatt. A fürdővízbe cseppentve is kifejtik áldásos hatásukat a bőr egészségére, segítenek selymessé, bársonyossá tenni a bőrt és némelyik olaj antibakteriális hatásának köszönhetően segít megszabadulni a sok apró pattanástól.
Tudtad, hogy bázisolajaink hajpakolásra is használhatóak?
Mivel bázisolajaink többsége képes a bőr faggyúmirigy termelését szabályozni, így hatásosan felveszi a harcot az erős korpásodás és a fejbőr zsírosodása ellen. Ráadásul az esszenciális olajok erősítik a hajhagymákat, segítenek regenerálni a fejbőr egészségét és ennek köszönhetően serkentik a hajnövekedést is. Ha a kiválasztott olajat hajpakolásként szeretnéd alkalmazni, akkor alapvetően kétféle módszert javaslunk: az egyik módszer szerint az bázisolajat önmagában is használhatod hajpakolásra,a másik ismert módszer szerint pedig készíthetsz hajpakolást különböző bázisolajak keverékéből vagy keverj az bázisolajból 2-3 teáskanállal a kedvenc samponodhoz és használd ki azok együttes jótékony hatását. A hajpakolást készítheted körülbelül fél órával a hajmosás előtt is, ez esetben kend fel a pakolást a hajadra, majd fél óra elteltével alaposan öblítsd ki és moss hajat. Készíthetsz éjszakai hajpakolást is, amelyet csak reggel, felkelést követően öblítesz ki a hajadból, ebben az esetben viszont azt javasoljuk, hogy mindenképpen használj kozmetikai sapkát, hogy megvédd az ágyneműd az olajos foltoktól.
Az átláthatóság kedvéért röviden összefoglaljuk a legnépszerűbb bázisolajok tulajdonságait:
Szőlőmagolaj
Színe halvány sárgás-zöldes, illata enyhén diós és édeskés jellegű. A szőlőmagolaj rendkívül gazdag E-vitaminban és tartalmaz még Omega 3 zsírsavat, Omega 6 zsírsavat, Omega 9 zsírsavat, palmitinsavat, sztearinsavat, C vitamint is. A bőrbe könnyen beszívódik, nem hagy zsíros érzést a bőrfelületen. Kiváló bőrhidratáló, könnyebb állagú, mint a jojoba-, vagy a kókuszolaj. Magas C-vitamin tartalma miatt szép fényessé teszi a bőrödet és nagyon jó öregedésgátló. Gyakran használják az édesmandula olaj alternatívájaként, mely a diófélékre érzékenyek számára nem ajánlott. Használata minden bőrtípusra javasolt, az egyik leggyakrabban használt bázisolaj.
Olívaolaj
Az olívaolaj színe aranysárga, állaga sűrű, olajos textúra. Kifejezetten sok antioxidánst tartalmaz, így segít lassítani a bőr öregedését és ráncosodását, emellett pedig hatékony segítség nyújt a gyulladásos bőrbetegségek tüneteinek csökkentésében is. Gyakran használt bázisolaj a bőrápoló kozmetikumokban, számos bőrápoló terméknek és krémnek fontos összetevője.
Ligetszépe olaj
A ligetszépe olaja világos arany színű és enyhén diós illatú. A ligetszépe olajat az indián sámánok sebgyógyításra használták és már hosszú ideje a természetgyógyászat egyik legnépszerűbb bázisolaja. Amellett, hogy könnyíti és gyorsítja a bőr sebeinek gyógyulását, nyugtatja és ápolja is a száraz, sérült bőrt. A ligetszépe olaja gazdag omega-6 és zsírsav forrás, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatást tulajdonítanak neki. Gyakran használják a kozmetikumokban a bőr, a fejbőr és a haj hidratálására.
Argánolaj
Az argánolaj a világ egyik legritkább olajának számít, amelyet Marokkóban préselnek az argánfa diójából. Az argánolaj világos aranysárga színű, enyhén diós illatú. Az argánolaj esszenciális zsírsavakat, antioxidánsokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Bőrhidratáló és bőrpuhító tulajdonságainak köszönhetően segít a bőr regenerálásában és hidratálásában. A szépségiparban igen gyakran használják hidratáló és hajápoló termékekben.
Kendermagolaj
A kendermag olaj zöld színű, könnyű, sima textúrájú. A kendermag olaj vitaminokban, zsírsavakban és ásványi anyagokban rendkívül gazdag, ezért minden bőrtípusra jótékony hatással van. Használata segít csökkenteni a ráncokat és megelőzi az öregedést. Az aromaterápiás masszázs során használva javítja a bőr hajszálereinek keringését és hatásosan enyhíti az izom- és ízületi fájdalmakat is.
Amennyiben nem csupán bázisolajat szeretnél használni az aromaterápiás masszázs során, úgy készíthetsz saját masszázsolajat is a nálunk kapható bázisolajak és 100%-os tisztaságú, esszenciális illóolajakból tetszőleges arányban. Arra ügyelj, hogy az illóolajaknál is leírt hígítási arányt mindig tartsd be, ami a következő:
Illóolaj hígítása 50 ml bázisolajban:
1%-os oldathoz |
0,5 ml illóolaj |
2%-os oldathoz |
1 ml illóolaj |
Természetesen nem csak egyféle kiválasztott illóolajat hígíthatsz bázisolajban, hanem illóolaj keveréket is készíthetsz, különböző, hatásukban egymáshoz passzoló vagy egymást kiegészítő illóolajak keverékéből, de arra mindig ügyelj, hogy az illóolajkeveréket hígítatlanul ne kend a bőrödre, mert irritációt okozhat, mindig keverd bázisolajjal. Ha nem szeretnél bajlódni az illóolajak és az bázisolajak megfelelő arányú hígításával és kevergetésével vagy a legjobb receptek megismerésével, használd praktikusan az általunk forgalmazott, már előre kikevert masszázsolajak egyikét! A készen kapható és jó minőségű masszázsolajaknak igen nagy előnye, hogy minden összetevőből – 100%-os tisztaságú illóolajból/illóolajokból és 100%-os tisztaságú bázisolajból - pontosan a megfelelő arányban bekevert masszázsolajat kaphatsz készen és nincs szükség további méricskélésre, az olajkeverék azonnal felhasználható.
Az Erinnia Aromaterápia webshopjában forgalmazott masszázsolajakat úgy neveztük el, hogy már önmagában a neve is utaljon a felhasználás céljára. Minden fontosabb és igen gyakran felmerült problémára igyekeztünk megtalálni a legmegfelelőbb esszenciális olajkeveréket, így találhatsz nálunk kifejezetten bőrápolásra alkalmas esszenciális olajkeveréket rendkívül illatos teafaolajjal, grapefruit-, és geránium illóolajokkal keverve, vagy élénkítő masszázsolajat a citrom, a boróka, a gyömbér és az ylang-ylang igen kellemes illataival. Ha szeretnél igazán ellazulni, ajánljuk figyelmedbe a lazító olajkeverékünket, amely a nyugtató levendula, az édeskömény, a borsmenta és a gyógyító kamilla illóolajaival segít csökkenti a stressz tüneteit, a fáradékonyságot, a fejfájást és a feszültséget. A nyugtató masszázsolaj kifejezetten azok számára ajánlott, akik régóta tartó nyugtalanságban, stresszes állapotban érzik magukat és szeretnének egy kicsit összeszedettebbek, nyugodtabban és figyelmesebbek lenni. Az esszenciális masszázsolaj keverékben a levendula tiszta illóolaja segít relaxálni, a rozmaring segít a koncentráció fokozásában és a figyelemzavar leküzdésében, a mirha és a gyömbér olaja pedig segít felfrissülni és ellazulni.
Összességében elmondható, hogy a jól megválasztott bázisolajakkal vagy masszázsolajakkal végzett aromaterápiás masszás, aromaterápiás fürdő igen jó hatással van testre és lélekre egyaránt, így akár magunk készítjük el saját olajkeverékünket, akár kész, már bekevert masszázsolajat választunk, ügyeljünk arra, minden esetben csak minőségi és 100%-os tisztaságú olajokat használjunk!
Nagyon fontos kiemelni, hogy mind az bázisolaj, mind a masszázsolaj belső használatra vagy főzéshez nem használhatóak! A magyarországi szabályozások értelmében az illóolajak gyógyszernek nem minősülő növényi készítmények, ezért belsőleg történő fogyasztása kifejezetten ellenjavallt! Azt is fontos megemlíteni, hogy a bőrön lévő nyílt sebek, sérülések esetén nem ajánlott masszázsolaj használata, mert nincs vizsgálat arra vonatkozóan, hogy az esszenciális olajok a mélyebb – esetlegesen elfertőződött – sebek esetén okoznak-e bőrreakciót és ha igen, úgy pontosan milyet.
Érdekesség, hogy míg Magyarországon nem jellemző az illóolajok szájon át történő fogyasztása, addig a tengerentúlon például egy teljesen elfogadott dolog. Miért lehetséges ez? Azért, mert kis hazánkban az illóolajat nem fogadják el gyógyszerként, éppen ezért nem kötelező a bevizsgálása és előre meghatározott, úgynevezett referenciaértéket sem állapítottak meg, amelyhez a bevizsgálás során az illóolajok komponenseinek mértéke mérhető lenne. Így tehát a Magyarországon forgalmazott illóolajokon látható „bevizsgált” vagy „tesztelt” felirat csupán annyit jelent, hogy az adott gyártó a saját laboratóriumában tesztelte az adott terméket, a saját maga által megállapított, hivatalosan semmilyen formában meg nem erősített referenciaértékekhez képest.
A masszázsolaj és a bázisolaj tárolása
Az bázisolajokat, a masszázsolajakat és az esszenciális illóolajokat mindig sötét színű üvegedényben tárold, hőtől és napfénytől védve, mert a napfény megbontja az illóolajok összetevőjét és rövidesen használhatatlanok lesznek. Az általunk forgalmazott olajok semmilyen tartósítószert vagy adalékanyagot nem tartalmaznak, éppen ezért felbontás után igyekezz nem megfeledkezni a használatáról és ne rakd el a fiók mélyére! :) Az olajok gyermekektől távol tartandók!
Allergiateszt: ha még nem alkalmaztál bázisolajat vagy masszázsolajat a bőrödön, akkor mielőtt kipróbáljod, feltétlenül csinálj allergiapróbát: a kiválasztott olajból a könyökhajlatba cseppents néhány cseppet és várj 24 órát. Amennyiben bőrpír, viszketés lép fel, úgy vélhetően allergiás vagy a készítményben lévő gyógynövényből kivont esszenciális olajok valamelyikére és ezért a készítmény használata nem javasolt.